Jak siedzenie niszczy nasze zdrowie. 5 najważniejszych faktów.
Coraz większa ilość badań utwierdza środowisko medyczne w przekonaniu, że siedzenie w nadmiarze może być jedną z najgorszych rzeczy dla naszego zdrowia. Każdy element naszego układu mięśniowo- szkieletowego, pośrednio lub bezpośrednio, powstał, by umożliwić nam poruszanie się w przestrzeni. Zmuszając organizm do długotrwałego przebywania w skrajnie biernej i nienaturalnej pozycji, jaką jest pozycja siedząca, nadwyrężamy aparat ruchu. Niestety, zmiany, jakie zachodzą w naszym ciele, obejmują również układ nerwowy, krwionośny, oddechowy i pokarmowy oraz praktycznie wszystkie procesy zachodzące wewnątrz naszego organizmu. Kiedy siadamy, drastycznie zwalnia nasz metabolizm, spalamy mniej kalorii, a aktywność mięśni od pasa w dół praktycznie ustaje. Wzrasta ryzyko cukrzycy, niektórych nowotworów i chorób serca, co w konsekwencji przekłada się na większe prawdopodobieństwo przedwczesnej śmierci. Poniżej przedstawiamy 5 najbardziej szokujących faktów dotyczących siedzenia.
1. Siedząc marnujesz efekty treningu.
Największy polski portal o bieganiu Runner’s World Polska w swoim artykule “Dużo siedzisz? Tracisz korzyści z biegania” przytoczył publikację naukowców z University of Texas Southwest Medical Center. Teksańczycy oraz lekarze z Mayo Clinic Proceedings przekonują, że po każdej godzinie w pozycji siedzącej „kasuje się” 8% korzyści wypracowanej w trakcie godziny biegu. Innymi słowy – jeśli biegasz godzinę z samego rana, po czym siedzisz bez przerwy 10 godzin w pracy, tracisz 80% zdrowotnych korzyści z porannej przebieżki. Ci, którzy wykonują przez godzinę ćwiczenia umiarkowane (bieganie uważane jest za ćwiczenie wysiłkowe), tracą jeszcze więcej – aż 16% korzyści z treningu na godzinę siedzenia. Jedną z głównych porad ekspertów jest w tej sytuacji korzystanie z biurek regulowanych elektrycznie, które umożliwiają pracę na stojąco. Cały artykuł Runners World znajdziesz tutaj.
2. Siedzenie skraca życie.
Na skutek coraz większej ilości publikacji z najbardziej prestiżowych źródeł naukowych siedzenie okrzyknięto już “współczesnym paleniem”. Niezależny zespół badaczy na Uniwersytecie w Leicester przeprowadził analizę ponad 18 różnych badań obejmujących łącznie około 800 000 osób. Wniosek był szokujący — około 49% wyższe prawdopodobieństwo śmierci w badanym okresie u osób, które siedziały na co dzień najdłużej. Potwierdza to badanie American Cancer Society, wykazując, że osoby siedzące powyżej 6h dziennie w badanym okresie umierały o 48% częściej (mężczyźni) i o 94% (kobiety) niż osoby siedzące poniżej 3 godzin. Co więcej, badania przeprowadzone w Toronto, a publikowane na łamach Annals of Internal Medicine, dowiodły, że tendencji tej nie da się całkowicie odwrócić codziennym treningiem. Doktor David Alter z zespołu badawczego w Toronto uważa, że aktywność fizyczna, pomimo korzyści z niej płynących, nie wystarczy, żeby zrekompensować kilkanaście godzin spędzonych siedząc.
3. Przy biurku stojącym spalamy nawet do 35% kalorii więcej.
Kiedy siedzimy, aktywność mięśni od pasa w dół praktycznie ustaje, a organizm spala około 1 kalorii na minutę — ostrzega Marc Hamilton, jeden z największych ekspertów badających następstwa siedzenia. Doktor Hamilton zauważył, że aktywność enzymu LPL, odpowiedzialnego za spalanie tłuszczu, spada o kilkadziesiąt procent wraz z przejściem do pozycji siedzącej. Oznacza to, że siedzenie drastycznie zwalnia nasz metabolizm. Kiedy stoimy natomiast, wszystkie mięśnie stabilizujące aktywnie utrzymują nas w pionie, a metabolizm pozostaje na znacznie wyższym poziomie. Naukowcy z Uniwersytetu w Teksasie zbadali, jak biurka stojące wpływają na spalanie kalorii wśród dzieci. Okazało się, że zdrowe dziecko spali ich 15% więcej, a dziecko otyłe nawet 25%. U dorosłych jest podobnie. Kobieta ważąca ok. 60 kg spala jedynie 78 kalorii na godzinę, czyli 624 kcal w ciągu ośmiogodzinnego dnia pracy — mniej niż wiele osób zjada na obiad. Ta sama osoba, stojąc, spali 99 kcal na godzinę, więc aż 792 kcal dziennie. W ciągu roku daje to prawie 44 000 kalorii więcej, czyli równowartość 14 przebiegniętych maratonów. Biurka stojąco-siedzące nie zastąpią potrzeby ćwiczeń i odpowiedzialnej diety, ale obok tych dwóch elementów ograniczenie siedzenia może być jednym z kluczowych narzędzi do zwalczania otyłości — dodają.
4. Siedzenie może przyprawić nas o zawał serca.
Przywoływane już wcześniej badania z uczelni w Leicester wykazały również, że siedzenie zwiększa prawdopodobieństwo występowania chorób serca nawet o 147% wśród badanych, siedzących najdłużej w ciągu dnia. O tyle bowiem częściej występowały choroby serca niezależnie od tego, czy osoby te paliły lub jak często ćwiczyły. Można dodać, że również o ponad 100% wzrastało prawdopodobieństwo wystąpienia cukrzycy typu 2.
5. Praca przy biurkach stojąco – siedzących poprawia koncentracje i produktywność.
Badanie wpływu biurek stojących na otyłość dzieci, przeprowadzone w Teksasie, wykazało znaczącą poprawę ich koncentracji. Mechanizm ten działa najwyraźniej nie tylko u dzieci. Przeprowadzone przez Texas A&M Health Science Center badania, którym przez okres 6 miesięcy poddani zostali pracownicy jednego z amerykańskich call center, wykazały nie tylko, że 75% badanych przyznało, iż znacząco zmniejszyły się dolegliwości bólowe aparatu ruchu, ale równolegle wzrosła także produktywność badanych. Badania dowiodły, że poprawa występowała z każdym kolejnym miesiącem poza pierwszym. Naukowcy tłumaczyli to adaptacją mięśni do nowej rzeczywistości, która może potrwać nawet kilka tygodni.