Biurko regulowane czy nakładka – jakie rozwiązanie do pracy stojąco-siedzącej wybrać?
Na rynku istnieje już kilka rozwiązań, które umożliwiają pracę stojąco-siedzącą. Od biurek elektrycznie regulowanych po nakładki na biurko. Postaramy się przedstawić zalety kilku rozwiązań tak, abyś mógł wybrać najlepsze dla siebie.
Nakładki na biurko zalety i wady
Zalety nakładek na biurko to na pewno stosunkowo niski próg wejścia i fakt, że nie musisz pozbywać się biurka, przy którym obecnie pracujesz. Możesz je łatwo przenosić z miejsca na miejsce, nie wymagają podpięcia do sieci elektrycznej i są stosunkowo niedrogie. Nakładki na pewno nie są jednak tak wygodne, jak biurko z elektryczną regulacją. Inną wadą jest to, że zajmują sporo miejsca i nie każdemu pasowały będą do wystroju wnętrza. Wybór nakładek ogranicza się zazwyczaj do kolorów czarnego i białego. Nakładki mają również stosunkowo niski zakres regulacji (najlepiej sprawdzą się dla osób nie wyższych niż 180 cm).
Jeśli spędzasz przy komputerze więcej niż godzina czy dwie w ciągu doby zainwestuj w biurko elektrycznie regulowane, jeśli nie masz takiej możliwości to nakładka również spełni swoją funkcję i może być świetnym wstępem do aktywnego stanowiska pracy.
Biurko manualnie regulowane
Odradzamy takie rozwiązania. W praktyce wiemy, że zmiana pozycji zajmuje zbyt długo i najczęściej sprawia to, że zbyt rzadko zmieniamy pozycję i się zniechęcamy – ostatecznie spędzając większość czasu siedząc. Żeby biurko pomagało nam w aktywniejszej pracy, pozycję musimy zmieniać często i wtedy kiedy czujemy taką potrzebę, a zmiana musi być łatwa i szybka. Wśród zalet na pewno można wymienić stosunkowo niewielką cenę.
Biurka elektrycznie podnoszone
Zdecydowanie najpopularniejsze rozwiązanie. Największy komfort i wygoda dzięki temu, że podnosi się cały blat. Pozycję zmieniasz natychmiastowo przez co, robisz to częściej.
Jak wybrać biurko elektrycznie regulowane?
Kiedy wybierasz biurko elektrycznie regulowane, kluczowe są rozmiar blatu i rodzaj stelaża, podczas gdy rodzaj blatu to głównie kwestia estetyczna.
Rozmiar blatu biurka elektrycznie regulowanego
- Pomiar obecnego biurka – zacznij od zmierzenia swojego obecnego biurka, aby określić odpowiedni rozmiar nowego blatu.
- Urządzenia peryferyjne – oceń ilość urządzeń peryferyjnych, które będą na nim ustawione, aby zdecydować, czy potrzebujesz większej powierzchni. Pamiętaj, że mniejszy blat jest łatwiejszy do utrzymania w czystości.
- Szerokość blatu – upewnij się, że szerokość blatu pozwoli na ustawienie wszystkich monitorów.
- Głębokość blatu – głębokość blatu powinna umożliwić ustawienie monitorów w odległości co najmniej długości wyciągniętej ręki od oczu (dla monitorów 20-40 cali rekomendowana odległość wynosi 50-100 cm).
Wybór stelaża do biurka elektrycznie regulowanego
- Funkcja zapamiętywania wysokości – wybierz stelaż z funkcją zapamiętywania wysokości, co jest nieocenione w codziennej pracy. Możesz zaprogramować wysokości do pracy stojącej i siedzącej, a podczas automatycznej regulacji wysokości wykonać kilka przysiadów lub wspięć na palcach.
- Niska awaryjność – postaw na stelaże od sprawdzonych producentów o niskim poziomie awaryjności, takie jak stelaże Loctek, które są używane w biurkach Elevo i uznawane za jedne z najmniej awaryjnych na rynku.
- Rodzaj stelaża – jednosilnikowy czy dwusilnikowy? Zdecyduj, czy potrzebujesz stelaża jednosilnikowego, czy dwusilnikowego. Stelaże jednosilnikowe mają mechanizm na zewnątrz kolumny, oferują mniejszy zakres regulacji i udźwig. Wybierz stelaż z niskim dolnym zakresem (np. 58 cm w Elevo Frame), który pozwala na pracę w różnych pozycjach, w tym na siedząco, stojąco, a nawet na klękosiadzie. Jest to też świetna opcja dla osób o niskim wzroście oraz dzieci i młodzieży.
Wybór odpowiedniego biurka elektrycznie regulowanego jest kluczowy dla komfortu i efektywności pracy. Właściwie dobrany rozmiar blatu oraz zaawansowany stelaż z funkcją zapamiętywania wysokości mogą znacząco poprawić ergonomię i satysfakcję z użytkowania.
Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą biurek elektrycznie regulowanych, które według nas są najlepszym wyborem do pracy stojąco-siedzącej.