kobieta rozciągająca się przed biurkiem stojąco-siedzącym

Biurka stojąco-siedzące. 7 przykazań.

Kupiłeś swoje pierwsze biurko stojąco-siedzące? Świetna wiadomość dla twojego zdrowia. Jest jednak kilka spraw, o których warto pamiętać, aby ograniczanie czasu spędzonego na krześle poszło szybko, sprawnie i bezboleśnie.

nakładka na stół regulująca wysokość

1. Nie zaczynaj od maratonu

Najczęściej popełnianym błędem jest nadgorliwość. Po pierwsze, należy zrozumieć, że często określane jako „stojące”, biurka regulowane typu Elevo Convert umożliwiają pracę zarówno w pozycji stojącej, jak i siedzącej. Długotrwałe siedzenie szkodzi. Jednak wielogodzinne stanie bez zmiany pozycji również nie jest idealnym rozwiązaniem. Zacznij dzień w pracy, stojąc, a następnie za każdym razem, kiedy poczujesz zmęczenie lub pogorszoną koncentrację, opuść biurko do pozycji siedzącej i odpocznij, by znowu wrócić do wyjściowej pozycji. Mamy komfort takiej zmiany — korzystajmy z niego. Zacznij od skumulowania godziny dziennie, by stopniowo osiągnąć przynajmniej 4-5 godzin stojąc.

2. Wierć się

Wspaniałą rzeczą w pracy w pozycji stojącej jest możliwość ruchu. Stanie nie krępuje tak, jak siedzenie, a wręcz wymusza ciągły ruch. Korzystajmy więc z tego i ruszajmy się jak najwięcej: wymachy rąk, nóg, przysiad, marsz w miejscu, rozciąganie, skręty tułowia, przestępowanie z nogi na nogę — staraj się ruszać jak najwięcej. Oczywiście, dostosuj ilość ruchu do specyfiki swojej pracy i umiejętności koncentracji. Jeśli korzystasz z biurka typu Elevo Convert, możesz dodatkowo wykorzystać blat, na którym postawione jest Elevo, na przykład do rozciągnięcia mięśni dwugłowych uda. Warto w ciągu dnia przynajmniej kilka razy wykorzystać pełny zakres każdego z najważniejszych stawów, w przeciwnym razie ich mobilność będzie się stopniowo zmniejszać.

nakładka na stół regulująca wysokość
podnóżek do pracy przy biurku

3. Wykorzystaj podnóżek

Jeśli masz w pracy podnóżek (najlepiej ruchomy), to świetnie. Jeśli nie — wykorzystaj skrzynię, pudełko lub dwie ryzy papieru. Nie bez powodu właściciele barów zaczęli instalować przy ladach podnóżki w postaci poręczy już wieki temu. Odkryli, że klienci są wtedy w stanie dłużej stać, a co za tym idzie — więcej pić. Można powiedzieć, że właściciele barów byli pierwszymi na świecie specjalistami ds. ergonomii. Doktor Kelly Starrett zwraca uwagę, że naprzemienne oparcie jednej nogi na delikatnym podwyższeniu (tzw. Captain Morgan pose) pomaga utrzymać kręgosłup we właściwej pozycji i sprawia, że stoi się wygodniej. Dr. Starrett uważa nawet, że stanowisko pracy bez podnóżka nie jest pełnowartościowym stanowiskiem stojąco-siedzącym. Zmieniaj pozycje, w jakiej stoisz z neutralnej na tą z wykorzystaniem podnóżka (równomiernie rozkładając czas na obie nogi) kilkanaście razy w ciągu dnia.

4. Noś płaskie buty i spraw sobie matę

Twarde obuwie lub buty na obcasie również mogą utrudnić płynne przejście do pracy na stojąco. Obcasy nie tylko niepotrzebnie obciążają plecy i kolana. Wpływają również niekorzystnie na wygodę przy biurku stojącym. Wybieraj płaskie obuwie o odpowiedniej miękkości, a jeśli musisz już ubrać twarde buty do garnituru albo chodzić w takich na co dzień, zastanów się nad zakupem maty przeciwzmęczeniowej. Maty tego typu znacząco poprawiają komfort stania, zapewniając odpowiedni stopień amortyzacji i poprawiając krążenie w nogach. Mata przeciwzmęczeniowa naprawdę robi różnicę.

mata przeciwzmęczeniowa

5. Cierpliwości!

Każdy z nas już na samym starcie kariery zawodowej siedział za dużo przez kilkanaście ostatnich lat swojego życia. Organizm posiada niezwykłą zdolność adaptacji. Jeśli więc przez większą część dnia siedzimy, ciało dostosuje się do tej pozycji nawet, jeśli jest ona szkodliwa. Dlatego warto uzbroić się w cierpliwość. W pierwszych dniach i tygodniach możesz czuć spore zmęczenie, głównie nóg. Twój organizm zacznie przyzwyczajać się do nowej — zdrowszej rzeczywistości już po pierwszych 2-3 tygodniach. Stanie to wysiłek i umiejętność, dlatego jak każda inna aktywność wywołuje zmęczenie. Dodatkowo, szczególnie na początku, do wymagających największej uwagi obowiązków wybierz pozycję, która sprawdza się dla ciebie lepiej, nawet jeśli początkowo będzie to pozycja siedząca. Z czasem koncentracja na stojąco powinna przychodzić ci bez problemu, a jak dowodzą niektóre badania, nawet łatwiej niż siedząc.

6. Nie garb się!

Sam fakt, że stoisz, nie zdejmuje z ciebie obowiązku przyjęcia właściwej sylwetki. Monitor nadal powinien znajdować się na wysokości wzroku, łokieć powinien być zgięty do około 90 stopni, a głowa nie powinna wychylać się do przodu. Nakładki na biurko do pracy stojącej Elevo Convert posiadają dwa blaty — część na klawiaturę i część na laptop lub monitor, co umiejscowi ekran wyżej, zapewniając lepszą pozycję stojąc, ale również siedząc. W pozycji stojącej o wiele łatwiej o właściwą sylwetkę i wyprostowane plecy. Jednak u wielu osób po latach siedzenia w niewłaściwej pozycji równowaga mięśniowo-szkieletowa jest na tyle zaburzona, że potrzeba będzie trochę pracy i cierpliwości, żeby powrócić do odpowiedniej sylwetki. Przykłady jak zdiagnozować wady postawy oraz jakimi ćwiczeniami je korygować znajdziesz w innych naszych wpisach.

nakładka na stół regulująca wysokość

7. Nie zapominaj o nawodnieniu, śnie, treningu i diecie.

Ograniczeni siedzenia jest niezwykle ważne, ale nie zapominajmy, że nie jest lekarstwem na wszystko. Nie zastąpi w pełni aktywności fizycznej – biodro i ramiona nadal muszą poruszać się codziennie w pełnym zakresie, aby go nie utracić. Organizm warto również co jakiś czas pobudzić do cięższej pracy, podobnie jak potrzebne jest budowanie siły i elastyczności. Nie zapominaj o jodze, crossficie, czy pilatesie tylko dlatego, że udało się ograniczyć czas spędzony siedząc. Śpij przynajmniej 7 godzin, pij minimalnie 2 litry wody dziennie i nie zapominaj o właściwym odżywianiu.

Sam fakt, że zdecydowałeś/aś się ograniczyć czas siedzenia jest powodem do dumy. Może mieć podobne, a nawet większe korzyści zdrowotne niż rzucenie palenia. Ciesz się tym, że lepiej się czujesz, masz więcej energii, a plecy przestały cię boleć. Może ten krok będzie pierwszą wśród wielu pozytywnych zmian, takich jak odpowiednia dieta czy ilość snu i aktywności fizycznej. Do dzieła!